زبان آموزی:

سوالی که برای خیلی از ما پیش میاد این هست که آیا بهتر در ایران سطح زبان خودمون رو بالا ببریم یا اینکه در آلمان و در محیط زبان بخونیم؟

یه نکته خیلی مهمی که تجربه همه کسایی که به آلمان  ویا هر کشور دیگه ای مهاجرت کردن نه مقدار پولی هست که شما همراه خودتون میبرید بلکه دانش زبان شماست.

هرچقدر که دانش زبان شما بیشتر باشه و در سطح بالاتری بتونید صحبت کنید میتونید راحتتر و با هزینه کمتری  به دانشگاه وارد بشید ، راحتتر کار پیدا کنید و همچنین کار با کیفیت تر،کاراهای روزمره خودتون رو سریع تر و بدون کمک خواستن از کسی جلو ببرید و از همه مهمتر بتونید از حق خودتون دفاع کنید .

برای فهمیدن این اهمیت این قضیه میتونید خودتون رو تو این شرایط بدون دانش کافی زبان تصور کنید و ببینید که به چه مشکلاتی برخورد میکنید.

یه نکته خیلی خیلی مهمی که باید بهش فکر کنید این هست که طبق قانون تنها 18 ماه فرصت دارید تا درآلمان ویزای خودتون  رو با وابستگی کلاس زبان تمدید کنید ،یعنی اینکه 18 ماه فرصت دارید تا یکی از مدارک زبان برای ورود به دانشگاه رو بگیرید.پس خیلی خیلی راحتتر و بدون استرس میتونید سطح زبان خودتون رو در ایران بالا ببرید و در زمان و هزینه به مقدار زیادی صرفه جویی کنید.

کسایی که قصد تحصیل در آلمان به زبان آلمانی دارند ،برای شروع تحصیلشون احتیاج به مدرک زبان C1 Hochschule دارند ،که میتونن این مدرک رو در ایران یا در آلمان بگیرند.

برای گرفتن این مدرک میشه امتحانات مختلفی داد که بسته به دانشگاهی که ازش پذیرش گرفتن می‌تونه متفاوت باشه.

سه نوع مدرک امتحان مختلف برای دریافت مدرک زبان آلمانی وجود داره:

DSH, TestDaF,Telc

وقتی از دانشگاه پذیرش میگیرید ،نوشته شده که چه مدرک یا مدارک زبانی توسط اون دانشگاه پذیرفته میشه .

DSH

مدرک زبان DSH توسط موسسات زبان وابسته به دانشگاه ها گرفته میشه.

وقتی از دانشگاهی پذیرش میگیرید اما مدرک زبان مورد نیاز برای شروع تحصیل رو ندارید ،در صورتیکه اون دانشگاه کلاس های زبان داشته باشه ،به شما یه پذیرش برای شرکت در این کلاس ها میده که شما میتونید با شرکت در امتحان تعیین سطح ،از سطحی که شما در اون قرار دارید شروع به یادگیری زبان کنید تا رسیدن به کلاس های آمادگی DSH وبعد از اون شرکت در امتحانش.

سوال:آیا میشه در امتحان DSH بدون شرکت در کلاس های آمادگی اون شرکت کرد؟

جواب: موسسات زبان وابسته به دانشگاه ها تحت عنوان امتحان DSH extern این امکان رو برای دانشجوهایی که در کلاس های آمادگی DSH شرکت نکردند فراهم میکنن.اما باید دقت داشته باشید که ظرفیت پذیرش شرکت کننده ها بسیار محدود و اولویت بازهم ابتدا برای کسایی هست که در کلاس های اون موسسه شرکت کردند.این امتحان تنها دوبار در سال و قبل از شروع ترم دانشگاهی توسط موسسات برگذار میشه و معمولا تاریخ برگزاری موسسات مختلف یکسان اما نه همیشه.

امتحان DSH دارای پنج قسمت :

Leseverstehen , Hörverstehen , Grammatik , Textproduktion, Sprechen

که چهار قسمت اول بصورت کتبی در یک روز برگزار میشوند و قسمت sprechen بعد از اعلام نتایج کتبی برگزار میشه و نمره کسب شده در این قسمت اگر کمتر از نمره کسب شده از نمره امتحان کتبی باشه این نمره به عنوان ،نمره مدرک شما محاسبه میشه .به طور مثال اگه نمره کتبی شما DSH 2باشه اما از sprechen نمره DSH 1 بگیرید برای شما مدرک DSH 1 منظور میشه اما اگه این نمره از نمره کتبی شما بیشتر باشه همون نمره کتبی به عنوان نمره امتحان شما منظور میشه⁦:-|⁩

میانگین نمرات کسب شده از:

۵۷٪ تا ۶۶٪ برابر با مدرک DSH 1

۶۷٪تا ۸۱٪ برابر با DSH 2

و بیشتر از ۸۱٪ برابر با مدرک DSH 3

که بسته به شرایط پذیرش دانشگاه و رشته تحصیلی به یکی ازین مدارک احتیاج دارید.

امتحان TestDaF و Telc رو میشه در ایران و آلمان بدون لزوم شرکت در کلاس های آمادگی ،ثبت نام ‌و شرکت کرد.

این دو آزمون تفاوتی که با امتحان DSH دارند در این هست که غیر از قسمت Textproduktionبقیه قسمت ها به صورت تستی هستند.

TestDaF

امتحان TestDaF بوسیله کامپیوتر در هر پنج قسمت انجام میشه و در یک روز و نمرات هر قسمت از ۱ تا ۴ هست و ترکیب مختلف این نمرات ،نمرات مختلفی برای مدرک TestDaF محاسبه میشه.

TestDaF 3

TestDaF 4

TestDaF 5

که به ترتیب کمترین تا بیشترین نمره قابل محاسبه و معادل سطح B2 تا C1 هستن.

معمولا دانشگاه ها حداقل به مدرک TestDaF 4 برای شروع تحصیل احتیاج دارند.

Telc

امتحان Telc تقریبا نسبت به بقیه امتحانات جدیدتر هست و توسط همه دانشگاه ها قابل قبول نیست که حتما باید قبل ثبت نام در این امتحان مطمئن بشید که توسط دانشگاه مطلوبتون پذیرفته میشه یا نه،که در صورت پذیرش باید در پایه C1 Hochschule مدرک قبولی داشته باشید.

این امتحان هم دارای پنج قسمت و مثل امتحان DSH روی کاغذ امتحان میدید ولی مثل امتحان TestDaF بصورت تستی هست و امتحان sprechen یا همون mündliche Prüfung همون روز بعد از امتحان کتبی گرفته میشه.

این امتحان به این صورت امتیاز دهی میشه برای همه سطوح:

۰ تا ۱۲۷ مردودی

۱۲۸ تا ۱۵۰ کافی

۱۵۱ تا ۱۷۱ رضایت بخش

۱۷۲ تا ۱۹۲ خوب

۱۹۳ تا ۲۱۴ خیلی خوب

«مزیتی که این امتحان نسبت به امتحان DSHداره این هست که هم تعداد دفعات بیشتری در سال برگزار میشه و هم در صورت قبولی در قسمت کتبی یا شفاهی و مردود شدن در یکی از آنها میتونید در تاریخ بعدی تنها برای قسمتی ثبت نام کنید که دفعه قبل مردود شدید و قسمتی رو که قبول شدید تکرار نکنید. اما فقط این کار یه بار قابل انجام هست.»

این سوال معمولا برای کسایی که از موسسه زبان مربوط به دانشگاهی که ازون پذیرش گرفتن این هست که آیا میتونم در شهر دیگه ای دوران یادگیری زبان رو بگذرونم؟

معمولا چون اسم اون شهری که از دانشگاه پذیرش گرفتین در ویزا قید شده ،خیلی بهتر هست که قبل از اون با اداره خارجی های شهر دوم هماهنگ کنید و بعد از گرفتن جواب مثبت اون ها به شهر دوم برای گذروندن کلاس های زبان نقل مکان کنید‌.